Skip to main content

Staff

Support Staff

Name Department/Title
Administration
Miss Danni Bowden Principal’s PA/Office Manager
Miss Kira Stewart Work Experience & Educational Visits Co-ordinator/Admin Assistant
Mrs Jacqueline Robinson Receptionist
Mrs Sam Joyce Facilities Manager
Mrs Joanne Miles Exams Officer
Miss Chloe Dore Admissions & Attendance Officer
Mrs Marianne Cureton Data Manager
Miss Lottie Riseley Office Apprentice
Student Wellbeing Team
Mr Jamie Partridge Assistant Principal – Attitudes, Behaviour & Safeguarding
Mrs Karyn Taylor Wellbeing Manager
Miss Jodie Page Wellbeing Officer
Miss Gina Gray Wellbeing Officer
Miss Christina Hellyar Wellbeing Officer
Miss Courtney Lawrence Behaviour Support Apprentice
Mr Jim Sharman Internal Alternative Provision Manager
Miss Victoria Friend Behaviour Support Officer
Miss Sarah Brown Behaviour Support Assistant
Mrs Lainnie Sanderson Pupil Support Worker
Mrs Andrea Wild Designated Safeguarding Lead
Cover
Mrs Kay Targett Cover Manager
Miss Natasha Landy Cover Supervisor / Head of House – Nightingale
SEN Team/SRB/CiC
Mrs Sally Ralph Administration Co-ordinator for AEN
Mrs Marilyn Adams Learning Support Centre Co-ordinator
Mr Ian Tomlinson SEMH Mentor
Miss Georgia Austin SEN Learning Support Assistant
Mrs Tracey Best SEN Learning Support Assistant
Mr Gary Dodd SEN Learning Support Assistant
Mrs Alexandra James SEN Learning Support Assistant
Mrs Christine Keenan SEN Learning Support Assistant
Mrs Jackie Rowland SEN Learning Support Assistant
Mr Steve Varley SEN Learning Support Assistant
Mrs Gillian Young SEN Learning Support Assistant
Mrs Kathy Toulet Lead Teacher SRBP
Mr Thomas (Lee) Kent SRBP Learning Support Assistant
Miss Kayleigh Kitchener SRBP Learning Support Assistant
Mrs Heather Shepherd SRBP Learning Support Assistant
Miss Molly Skinner SRPB Learning Support Assistant
Site Management
Mr Paul Cave Caretaker
Mr Phillip Curry Caretaker
Mr Michael Howard Site Manager
Network Support
Mr Paul Anderson Network Technician
Mr Stuart Silk Network Manager
Technicians
Mrs Jolie Harris Science Technician
Mr Jacob Scoble Performing Arts Technician Apprentice
Other Support
Miss Ruth McDade School Games Organiser
Mrs Maria Pitcher Midday Assistant
Miss Kristina Thomson Midday Assistant

Teaching Staff

Name Title Subject
Mr Simon Smith Principal PE
Mr Matt Evans Vice Principal – Curriculum & Academic Standards Maths
Mrs Daisy Bradford Assistant Principal – Personal Development Humanities
Mr Clive Kitchener Assistant Principal – Data Systems & KS3 Curriculum & Achievement Maths
Mrs Rachael Moon Assistant Principal – Teaching and Learning Science
Mr Ryan Alton Head of House – Brunel Art
Mr Neil Barnes Head of Vocational Qualifications Science & IT
Mrs Laura Berduig Teacher French/Spanish
Mr Oliver Garbett Teacher Music
Mr Sam Brady Assistant Head of Destinations & Enrichment Trainee Teacher -English
Mrs Jo-Marie Brookfield Teacher English
Mrs Melita Brown Professional Tutor & Head of House – Carter Science
Miss Lucy Butcher Head of Subject- Geography Geography
Miss Rachel Butterfield Head of Year 10 English
Mr Jay Cleary Head of Faculty – English English
Miss April Cribben Head of Subject- PE PE
Mr Jordan Curling Teacher PE
Mrs Laura Hutton Teacher Science
Miss Charlotte Dash Acting Head of Faculty – Science Science
Mrs Karen Davies SENCO English
Miss Kate Denvir Teacher Science
Mr Gary Dixon Head of Year 12 Maths
Miss Kirsty Gaythwaite Assistant Head of Maths/Numeracy Coordinator Maths
Mrs Nikki Gravell Head of Faculty – Science (Leave) Science
Mr James Harrison Head of Subject – Art Art
Mrs Kate Hayes-Watkins Head of Performing Arts Performing Arts
Mrs Elizabeth Huttley Head of Faculty – Maths Maths
Mr Richard Knott Head of Subject – History History
Miss Debra Lowther Head of Year 8 Science
Miss Ann-Marie Measday Interim Head of Subject – Technology Food Technology
Mrs Sorrel Mehlin Assistant Head of Faculty – English/ Literacy Co-ordinator English
Mr Ismail Mohamed Teacher of Science Science
Mr Aaron Murphy Head of Year 10 Science
Mr Glynn Myers Teacher Humanities
Mrs Gemma Nevard Teacher Geography
Mr Michael Paissereau Head of Subject – Modern Foreign Languages French
Miss Emma Pham Teacher Maths
Miss Eleanor Powling Teacher English
Mr Isaac Searle Teacher Maths
Mr Mathew Sims Teacher English
Mrs Kelly Silk Head of Year 10 Humanities
Mr Matthew Smith Teacher History
Mrs Rahnie Smith Head of Subject – Health & Social Care/Public Services Health & Social Care
Mr Jonathon Towe Teacher PE
Mr Louis Visagie Teacher Art
Mrs Susan Ward-Jones Teacher Technology
Miss Jessica Wiles Head of House – Curie Humanities
Miss Rebecca Williams Head of Year 7 PE/Humanities
Mrs Rebecca Wright Head of Year 11 English

ITT Placements

Mr Mike Rowarth PE
Miss Asli Shehi Art
Miss Teneka Walford History
Mr David Morris Design Technology
Miss Brooke Foley Dance
Miss Sophie Porter Art
Miss Sophia Turner Science Biology
Mr Frank Batty MFL French
Mr Jack King Business Studies

PGCE Placements

Mr Daniel Nicholls Science
Mr Thomas Miles History
Mr Harold Zafar Maths
Miss Kelly Ann Firth English